Jaké jsou vaše životní hodnoty?

Hodnoty jsou ty životní postoje, které vypovídají o tom, čeho si v životě nejvíce ceníme, vážíme, co považujeme v životě za nejpodstatnější, a které nás nejsilněji motivují v dosahování našich cílů. (Synonymem pro hodnoty by mohly být životní priority).

Přitom každý člověk si nejvíce cení něčeho jiného: mluvíme o tom, že každý má odlišnou hodnotovu hierarchii. Někdo si...

Buďte proaktivní a převezměte odpovědnost za svá rozhodnutí.

Proaktivní

Jedna z hlavních věcí v osobním i profesním životě, kterou si často ani neuvědomujeme, je volba reakce na vnější okolí. Chování, kterým reagujeme na nastalé situace, má pak v mnoha případech obrovský vliv na náš život. Řeč je o reaktivním vs. proaktivní jednání.

Lidé, kteří jednají reaktivně, jsou ve svém chování silně ovlivněni svým...

Nepřítel na cestě k sebepoznání. Strach!

Strach ze sebepoznávání

První nepřítel na cestě k sebepoznání je skutečný strach. To, v čem žijeme, můžeme být nevyhovující situace, nebo dokonce dlouhodobá mizérie a stres - ale přesto je to jakási naše jistota, kterou známe a víme, co od ní můžeme čekat. Při jakékoliv úvaze o změně se okamžitě objeví strach z neznámého: “Ale co když ……”. Nevíme, co se stane, co nás čeká. Máme strach odejít od...

Aktivní naslouchání, cesta za kvalitnějšími vztahy.

Naslouchání aktivní

Aktivní naslouchání je způsob, při kterém nejen registrujeme, co druhý říká, ale současně jej povzbuzujeme ke sdělování informací, volnému vyjadřování myšlenek, představ, názorů a postojů neverbálními i verbálními prostředky. Prostřednictvím aktivního naslouchání dokážete lépe reagovat na vaše okolí, být pozorní a empatičtí k druhým a díky tomu se zlepší kvalita vašich vztahů.

Obvykle na sebe lidé v průběhu komunikace...

Jak kvalitní máte mezilidské vztahy? – dotazník

Vztahy

Mezilidské vztahy jsou významným zdrojem štěstí a spokojenosti a naše osobní štěstí působí příznivě na vztahy s druhými lidmi. Je nasnadě, že s druhými lidmi nás nepojí pouze idylické vztahy, mnohokrát jsme svědky nedorozumění, konfliktu či narušení vztahu.

Jak tedy posoudit kvalitu svých sociálních vztahů? Jednou možností je využít...

Chcete se o sobě něco nového dozvědět? Sestavte si Johariho okénko!

K sestavení Johariho okénka potřebujete jen pár lidí z vašeho kolektivu či skupiny přátel a tahle známá metoda dokáže poodkrýt, jak vidíte sami sebe a jak vás vidí okolí. Půjdete do toho?

Tuto jednoduchou techniku si může vyzkoušet každý, kdo je součástí nějakého kolektivu či skupiny. Může být zajímavé se dozvědět, jak na druhé lidi...

Základní meditace s bílým světlem

Bílé světlo

V minulém článku jsme s vámi sdíleli několik důvodů, proč je dobré meditovat. Dneska vám přinášíme postup, jak využít základní meditaci s bílým světlem k rychlému zklidnění mysli.

Meditace s bílým světlem je dobrou průpravou k jakékoliv hlubší meditaci a působí také na okamžité zlepšení nálady. Když vám něco soustavně působí starosti, negativní emoce se můžou ukládat v různých částech těla. Potom se cítíme fyzicky...

Proč meditovat?

Meditace

Meditace pomáhá soustředit se, zbavit se stresu, zlepšit náladu, uzdravit se a léčit, vzdát se dobrovolně věcí  zanechat určitých činností, zlepšit svou intuici a udržovat vlastní život v rovnováze. Představuje dodnes jediný možný způsob, jak se stále cítit pokojně a uvolněně.

To jací jste a jaký máte život, vychází z vaší mysli. Svůj svět si můžete...

Imaginativní rozhodování

Imaginace

Imaginativní rozhodován je další technikou, která vám může pomoci v každodenním životě. Může se stát, že cesta k tomu, co chcete, má několik variant. Jak si vybrat tu pravou? Nemusíte být nerozhodní, někdy je skutečně těžké to rozumem posoudit. Když si nebudete vědět rady, můžete vyzkoušet rozhodnout se ve fantazii.

  1. Sedněte si, vezměte si papír a...