Chcete se o sobě něco nového dozvědět? Sestavte si Johariho okénko!

K sestavení Johariho okénka potřebujete jen pár lidí z vašeho kolektivu či skupiny přátel a tahle známá metoda dokáže poodkrýt, jak vidíte sami sebe a jak vás vidí okolí. Půjdete do toho?

Tuto jednoduchou techniku si může vyzkoušet každý, kdo je součástí nějakého kolektivu či skupiny. Může být zajímavé se dozvědět, jak na druhé lidi působíte, a stejně důležitá je i informace, co všechno chcete před svými známými držet pod pokličkou nebo co o sobě nevíte.

Jak to přesně probíhá?

Základem této metody je soupis 56 přídavných jmen, které označují základní lidské vlastnosti či způsoby, jak se projevujeme. Vyberete si několik z nich, které vás podle vašeho názoru charakterizují. Následně to samé udělají i lidé ve skupině. Vybrané vlastnosti se roztřídí do čtyř sektorů:

  • Otevřené já – vlastnosti, které jste vybrali vy sami i ostatní. Toto o sobě víte a tak se i prezentujete navenek.
  • Slepé já – vlastnosti, které vám vybrali ostatní. To mohou být různé návyky, které si ani neuvědomujete.
  • Skryté já – vlastnosti, které jste vybrali jen vy sami. To znamená, že tyhle projevy jsou vám vlastní, ale třeba kvůli studu je před ostatními skrýváte.
  • Neznámé já – všechny ostatní vlastnosti, které nebyly vybrány. Takových projevů si nejste vědomi ani vy, ani vaše okolí.

Po přiřazení vlastností do jednotlivých sektorů vám vyjde to, jak vidíte sami sebe a jak vás vidí okolí. Obecně lze říci, že čím větší je sektor “Otevřené já”, tím více máte povědomí o sobě samém. Ideální je tedy snaha o přesunutí vlastností ze “Skrytého já” do “Otevřeného já”, čímž se více otevřete svým kolegům, kamarádům a vaše vztahy se prohloubí. Rovněž zamyšlení nad položkami ze “Slepého já” vás může obohatit a pomoci uvědomit, jak na druhé působíte.

Podklady pro techniku si můžete stáhnout zde: Johariho okénko